FIGURIN, porslin, Friedl Holzer, Arabia, Finland, 1920-tal.
Putto ridande på getabock, delvis målad i guld, grönt och lila. Signerad F. HOLZER. Höjd 27 cm.
Ett horn lagat.
Kurt Ekholm (1907-1975), finsk keramiker och konstnärlig ledare vid Arabia 1932-48.
Friedl Holzer, senare gift Holzer-Kjellberg (1905-1993) var anställd på Arabia 1924-70. Hennes första alster var några småskulpturer med djurmotiv i begränsad serieproduktion.