Med stomme i metall, delvis lackerad, arm samt fot i mässing. Ställbar höjd, lägsta höjd ca 114 respektive 116 cm.
Slitage, repor, något anlupet. Höjd något olika. Ej funktionstestade.
Bengtsson, Staffan och Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: Historien om ateljé Lyktan, Arvinius Förlag AB, Stockholms, 2009, s. 234.