Två balusterformade varav en med lock, två rundare varav en med lock. Polykrom rikt mönstrad dekor mot blå, grön respektive gul botten. Tre med reserver innehållande figurscener respektive blommor. Höjd 11,5-17,5 cm.
Slitage. Smärre tillverkningsdefekter. Grön med nagg vid mynning.