Kopp med fat i oktagon form med svängt öra, dekor i underglasyrblått med motiv av bland annat figurer, Höjd 7,5 cm.
Bärtallrik med rund bräm, dekor i underglasyrblått med motiv av växter, Diameter 16,5 cm.
Fat med rektangulär form, konturerad bräm. Dekor i underglasyrblått med motiv av pagodlandskap, Längd 19,5 cm.
Tillverkningsdefekter. Slitage. Bärtallrik med nagg samt tillverkningsspricka undertill. Koppens fat med nagg.