Tre snarlika oktagonala koppar med fat, floral dekor. Oktagonalt fat med klippmotiv, två med konturerad kant och figurscener, två runda med floral dekor. Samtliga i underglasyrblått. Höjd ca 6 cm, diam 8,5-13 cm.
Slitage, nagg, några delar med smärre sprickor. Det udda oktagonala fatet med påmålad lagning.