SEKRETÄR, troligen Axel Larsson, Bodafors, 1900-talets mitt.

Fanerad med bl a björk och jakaranda, intarsiadekor. Rak form, skrivinredning bakom klaff, lådorna fanerade med masurbjörk, svartlackerade handtag. Nedtill två dörrar, inredning med hyllor och lådor. Längd 104, djup 40, höjd 106. Nyckel finns. Nyckel finns.

Bruksslitage. Märken och repor. Mindre fanerskador.

Utropspris
10 000 SEK