SAMOVAR, mässing, Vorontsovs fabrik, Tula, Ryssland 1800-tal.

Svarvade hänklar i trä. Droppkopp och bricka, sannolikt ursprungligen ej tillhörande. Brickans längd 41,5 cm.

Märkbara intryckningsskador, trädelar med skador, anlöpningar.

Utropspris
200 EUR