ALBUM FRÅN EUROPARESA, med teckningar och gravyrer, flera daterade 1838-43.

I huvudsak motiv från Tyskland. Två teckningar varav en med Stockholmsmotiv är signerade Augusta Löwenhielm. Bildstorl 5 x 5 - 23 x 30. Samtliga klistrade i album av folioformat.

Några blad med fläckar, ett blad saknar två gravyrer, ett blad bortskuret. Albumet med hörnskador på bandet samt senare etikett på främre pärm. Ej fullständigt genomgången.

Utropspris
1 500 SEK