Fanérat i olika träslag. Intarsiadekor föreställande europakartan med figurer som representerar olika länder. Underrede med skuren dekor i form av fiskar. Diameter 100, höjd 62 cm.
Bruksslitage, fanérsprickor. En list med spricka och lagning.