Förgylld samt bronserad.
Bord bredd 77 cm, djup 37 cm, höjd 70 cm.
Spegel höjd 130 cm, bredd 66 cm.
Porfyrskiva (skivans storlek 67x32x3 cm).
Bordet ostadigt, omfattande skador, anlupet spegelglas. Skivan med mindre nagg.