TAKPLAFOND, 1900-talets mitt, möjligen Glössner. Höjd ca 63 cm.
Kromat stativ. Avslutning av patinerad metall. 3 ljuspunkter. Kupad skiva av råglas med slipad dekor av bladverk. Pelare med vriden glasdekor. Diameter 68 cm.
Något obetydligt nagg. Ej funktionstestad. Möjligen senare metallavslutning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.