I polykrom dekor, paret med blomster och fåglar och ensamma med sk mandarinmotiv. Paret är från 1700-talet och den sistnämnda från 1900-talet. Diameter ca 23,5 respektive 22,5 cm.
Slitage, repor och nagg på samtliga, dock mer omfattande på en(från 1700-tal). Spricka i båda från 1700-talet. Färgbortfall. Smärre tillverkningsdefekter.