CORNELIUS JOHANNES A SEGHERS, tillskriven, olja på duk, bär monogramsign o dat -56.
Marint motiv med segelskuta utanför Hollands kust. 51 x 40. Äldre intyg från Sixten Rönnow medföljer á tergo.
Dubblerad duk, krackelyrer, duklagning med retusch.