SOFFA, Erik Ole Jörgensen, Dux, Ljungs industrier, 1960-tal.

Lösa plymåer, resårbotten, ben i borstad metall (aluminium eller matterat stål). Längd ca230cm. Senare klädsel, ylle, "Haväng" av Ingrid Dessau från Gärnäs Möbler. L 228.

Senare klädsel. Slitage. Enstaka fläckar.

Utropspris
4 000 SEK