SLÄKTDOKUMENT, adliga ätten Ramsay, 1600-tal -1800-tal.

Släkttavla, dagboksliknande dokument samt daggerotypi på Sophia Lovisa Ramsay samt pamflett över hennes första mans mans begravning. Ca 21x16 cm.

Slitage, repor.

Proveniens

Ärvt i nedåtstigande led inom släkten.

Ramsay flydde från Finland efter 1808-09 års krig.

Utropspris
1 500 SEK