UPPSATSSKÅL, silver, glas, Vladimir Morosov, St Petersburg 1908-17. Silvervikt ca 500 gram.

Rund glasskål med konturerad kant, slipad dekor, silverfot med balusterformat skaft på rund fot med dekor av frukter på kvist, fyra svängda fötter. Diam 26,5, höjd 30 cm.

Slitage, nagg, graverat monogram resp årtal.

Utropspris
8 000 SEK