Cylinderformad med fyra kranar med trähandtag, rund välvd fot på fyra fötter, välvt lock med krönande putti. Två maskaroner med ringformade handtag. Tre skyltar med text: Renadt, Sädesbränvin, Kummin. H 61,5.
Slitage, bucklor, 2 invändiga lock saknas.