KVICKSILVERBAROMETER, Johan Gustaf Hasselström, märkt IGH, tidigt 1800-tal.

Mahogny, mässingsskalor. H ca 105.

Slitage, två beslag lösa som medföljer, någon smärre del saknas. Ej funktionstestad.

38

Utropspris
2 000 SEK