BÄGARE med INFÄLLT MYNT , silver, Erik Ernander, Uppsala, 1809. Totalvikt ca 542 gram.

Med rik graverad dekor, på rund fot med bl a pärlstav. I botten ett infällt mynt med Adolf Fredrik, på vilket det står: ADOLPHUS FRID D G REX SVECIAE (Adolf Fredrik med Guds nåde Sveriges konung). På bägarens undersida syns även myntets baksida och texten: SALUS PUBLICA SALUS MEA 1770 (Statens välfärd min välfärd). Höjd ca 21,5 cm.

Slitage, repor och anlupet. Några märken, varav några framträdande på bägarens botten(insidan). Graverade initialer.

Utropspris
5 000 SEK