SKRIN PÅ BENSTÄLLNING, gustavianskt/empire, omkring 1800.

Ädelträfaner, lock med inläggning i form av stjärna, handtag på sidor, invändigt med lådinsats, benställning. Bredd 36 djup 28 höjd 57 cm. Nyckel finns.

Slitage. Skador. Fanerskador. Lagningar. Benställning senare ihopfäst med skrinet.

Utropspris
2 000 SEK