FÅTÖLJ, Martin Olsen, sannolikt för Vik & Blindhem, Norge, 1950-tal.

Stomme av bok, originalklädsel av mönstrad textil.

Ett ben med skada, slitage, benen med kompletterade skruvar.

Modellen känd sedan år 1952.

Utropspris
10 000 SEK