Målad i grå nyans, skuren dekor (bronserad) av blommor och blad. Bord med rund form, tre inläggsskivor, längd ca 114+ 3x 49,5 och höjd ca 75 cm. Stolar med fast stoppad sits och ryggbricka.
Slitage och smärre repor. Enstaka fläckar, varav en med en mer framträdande.