Rak stomme i mässing, totalt 27 hyllplan varav 23 glasskivor medföljer (mittensektion för vägg, ursprungligen över dörrkarm saknar skivor). Största golvsektionen Bredd 165 Djup 25 Höjd ca 236 cm. Mindre golvsektion Bredd 87 Djup 25 Höjd ca 236 cm. Väggsektion Bredd 167 Djup 25 Höjd 37 cm.
Slitage. Repor. Märken.