Mahognyfaner samt skuren mahogny i form av rocailler och blommor. Yttermått ca: höjd 151 resp 89 bredd 155 längd 200 cm. Innermått ca: bredd 130 längd ca 186 cm.
Slitage. Skador. Sprickor. Lösa fogar. Fästskruvar för långsidor saknas. Maskstungen. Förstärkning. Fanerskador.