Blå kantbård. 20 mattallrikar, 7 djupa tallrikar, 7 entrétallrikar, 12 assietter, såssnipa, soppterrin med lock och fat samt 6 serveringsfat. Mattallrikarnas diameter 25 cm. Soppterrinens längd 33 cm.
Bruksslitage. Smärre nagg. Smärre missfärgningar.