UTAGAWA (NAKAI) YOSHITAKI, träsnitt, 1800-tal.
Kabukiskådespelare i en mördande scen. Signerade Sasaki Yoshitaki. Bildstrl. 33x22.
Ej examinerad ur ram. Smärre slitage.
Utagawa Yoshitaki, formellt Nakai Yoshitaki, studerade under Yoshiume på Osaka School of Art. Han blev snabbt känd för sina bilder av skådespelare. Och var en del av Kamigata-e school.