Fanerat med olika träslag. Dekor av målade paneler med figurscen och landskap. Beslag och listverk av brons. Glasade sidor och dörr med bakomliggande hyllplan. Bredd 85. Djup 45. Höjd 175 cm. Nyckel finns.
Smärre repor och märken. Några fläckar. Några sprickor.