FAT, SOCKERSKÅL och GRÄDDSNÄCKA, silver, Hopea- och Kultakeskus, Tavastehus, Finland 1974 och 1978. Vikt 539 g.

Fatet med böljande kant. Diameter 20,5 cm.
Gräddsnäcka och sockerskål med invändig förgyllning, uppåtsvängda hänklar och vertikala åsar. Längs mynningskanterna blad- och rocailledekor. Höjd 11 cm.

Smärre bruksslitage. Fatet med gravering undertill.

Utropspris
400 EUR