TAKLAMPA, "Asplund", Atelje Lyktan, 1900-talets andra hälft. Kupans höjd ca 30 cm.

Opak glaskupa. Beslag och kedjor av gröntonad metall.

Ej funktionstestad. Obetydligt slitage.

Utropspris
4 000 SEK