Björk, rotfaner och ädelträ, snedställt lock bla med inläggning i form av stjärna, nyckelbricka i form av hjärta. Längd 29 bredd 28 höjd 9-19.
Skrin låst, ej öppnat. Slitage. Sprickor. Skador. Maskstunget. Troligen senare fötter. Nyckel saknas.