Gul botten med två stora mörkblå medaljonger med polykromt heratimönster. Bred röd huvudbård med palmett-, blom- och bladranka.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fälld och fläckig, smärre malskador, ställvis något stel. Långsidorna med smärre trampveck, skador och lagningar.