Dosa i porslin med dekor i emalj och guld. På locket och sidorna kartuscher med miniatyrmåleri av lantlig idyll. Invändigt klädd i siden. Längd 12 cm, bredd 9, höjd 4 cm. Hänge på kedja i silver medföljer. Minatyrmåleri av kurtis infattad i ram dekorerad med pärlor och färgat glas. Höjd 6,5 cm.
Slitage. Krackelyrer. Färgbortfall. Stenar saknas.