Förgylld med svarvad dekor. Soffa, l 117, ett par armlänstolar, 4 stolar, stoppade sitsar med underlag av rotting, 2 bord med tygklädda skivor, diam 53 resp 57, h 70-74.
Proveniens: Större gård utanför Eskilstuna.
Slitage och smärre skador. Glasskivor med nagg.