LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND, vilstol, troligen tillverkad av Thonet 1950-60-tal.
Modell nr B306, ställbar kromad stålram på svart stålställning. Dyna av djurhud. Längd 158 cm.
Slitage, dynan skadad, kudden saknas.
Teto Ahrenberg - konstsamlaren
Modellen formgiven år 1928. Cassina i Italien började tillverka "Cassina Maestri' Collection" år 1964 då de hade fått rättigheterna att licenstillverka fyra modeller av Le Corbusiers möbler.