Nikon FM, kamerahus, nr 3172362, och objektiv Nikkor 55 mm 1:3.5, nr 894233. Japan, tillverkad under sent 1970-tal. Till denna medföljer 2 objektiv: Nikkor 28 mm 1:3.5 nr 1871839 samt Hoya HMC Zoom & Macro 35-105 mm 1:3.5 72, nr 40193. Höjd ca 9 cm.
Pax M4, kamerahus med objektiv Luminor Anastigmat 1:2.8 F= 45 mm nr 162883, en separat telefotolins och telefotosikte samt en ask i läder medföljer. Japan, tillverkad omkring 1960. Höjd ca 7,5 cm.
Halina 35 X, kamerahus, nr x 34324, och objektiv Anstigmat 1:3.5 f= 45mm. Hongkong (då brittisk koloni, nuvarande Kina). Tillverkad omkring 1960. Höjd ca 7 cm.
Minetta (miniatyrkamera), Japan, tillverkad under 1960-tal. Höjd ca 2,5 cm.
Nikon med repor, detta framförallt på bottenplatta. Kanter med avskavd färg. Ett av objektiven(Hoya) saknar skyddslock(för baksidan). Pax med smärre slitage. Halina med smärre slitage och någon repa. Minetta med nagg och någon repa. Avskavd färg. Ej funktionstestade.