HUVUDPRYDNAD, trä, Bambara-stammen, Mali ca 1920-1940

Tshiwara (stiliserad antilop). Höjd 55,5. Lös sockel medföljer.

Torrsprickor. Bruksslitage.

Proveniens

Direktör Henning Throne-Holst (VD för Marabou 1918-1947).
Bukowskis auktion 556, no 1133.

Galerie Pierre, Stockholm 1964.

Utropspris
20 000 SEK