Troligen idegran. Skuren meanderdekor. Spröjsade glasdörrar med bakomliggande inredning i form av två hyllplan. Insida klädd i guldbeige medaljongmönstrad textil. Bredd 108 Djup 37 Höjd 120 cm.
Slitage. En glasruta skadad. Märken, repor.