SPELKORT samt MARKER i ASK, "Casino" Copag, Sao Paolo Brasil, 1900-talets första hälft.

Ask med intarsiadekor föreställande träd, meanderbård längs kanten. Två kortlekar märkta Copag. 49 rosa marker, 60 gula marker, 24 blåa marker, 18 gröna marker. Askens mått: Längd 26 Bredd 18 Höjd 7 cm.

Askens lock något skevt, slitage, repor. Kortaskar med hårt slitage, revor samt gulnade. Nyckel saknas.

Utropspris
1 000 SEK