Den mindre med öppet rött fält och bård med stiliserad dekor i gult, rött och grönt. Den större med dekor av djur, fåglar, människor och byggnader i natursceneri med berg i bakgrunden. Starkt stiliserad huvudbård med grön botten.
Bruksslitage, solblekt, smuts. Den mindre med äldre malskador.