Fanerat i bla pyramidmahogny. Spegel med genombrutet krön. Bord med uppsats, 5 lådor i front. Låda i sarg. Svängda framben med snidad växtdekor. Bredd 109, djup 51, höjd ca 175 cm.
Fanerskador. Anlupet glas. Spegel fäste med skada. Fanerresning. Slitage. Nyckel saknas.