Brosch med rektangulär fasettslipad ametist, krönande rosett, hänge filigran med ametist, längd ca3cm. Brosch, 8k guld med glas på baksida samt fyra röda briljantslipade stenar, fasetterad ovansida, diameter ca3cm, 1800-tal - medföljer.
Smärre slitage på ametistsmycken.