Fanerad i olika träslag med intarsiadekor, beslag i mässing. Utfällbar skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Längd ca 86, djup ca 37 och höjd ca 92. Nyckel finns.
Slitage, repor och torrsprickor.