Skrin fanerat med malakit, rektangulär form, mässingslister. Ovalt format skrin i skiktsten, lister i gulmetall, stämplat "AF". Klotformad ask i melerad sten. Längd 6,5-13,5, bredd 5-9, höjd 4,5-7,5cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Malakitskrin med fanérbortfall, sprickor, lås fungerar ej.