Fanérat. Överdel med uppsvängt krön. Hyllplan bakom glasade dörrar med spröjs. Sidogavlar i glas. Underdel med bukig form. 4 lådor. Beslag i mässing. Snedställda hörn. Avslutas med skurna tassar. Längd 157, bredd 47, höjd 201. Nyckel finns.
Slitage. Märken och repor. Spricka i ett sidoglas. Löst draghandtag medföljer.