Hans Petter Vogt Kristianstad. Verksam 1752-1804.
Lars Boye, 1789, Stockholm, verskam 1762-1784 (1795).
Jakob Lampa, 1766, Stockholm, verksam 1757-1787 (1789).
Längd ca 20-21,5.
Bruksslitage. Märken och repor. Monogram. Egen händigt stöldmärkt nummer.