TENNSOLDATER, ca 380 st, Kilia, Kieler Zinnfiguren, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

26 askar varav 24 st original. Enligt uppgift Slaget vid Waterloo mot Napoleons trupper. Blandade truppslag; infanteri, artilleri och kavalleri från Preussen, Frankrike, Österrike, Skottland, England, Litauen m.fl länder. Höjd 3-5 cm.

Slitage. Färgbortfall.

Utropspris
3 000 SEK