SPEGELLAMPETTER, ett par, gustavianska, omkr sekelskiftet 1800.

För två ljus vardera. Oval form krönt av bandrosett. Bronserad samt förgylld. Höjd: 68 cm.

Slitage, repor, maskstungna, möjl ej ursprungliga krön, en med senare glas, en senare ljusarm.

Utropspris
8 000 SEK