Vitrindel med tre dörrar, 9 st hyllor medföljer. Nedre delen med tre dekorerade luckor och 6 st bakomliggande lådor. 6 ben med avslutande claw- and ball fötter. Dörrens insida daterad med intarsia 1927.
Höjd 216 cm, bredd 175 cm, djup 45 cm. Nyckel finns.
Slitage. En nedre dörr går ej att öppna. En dragknopp med skada.