Fanerat med olika träslag. Inläggningar av stjärnor. Beslag av mässing. Utdragbar skrivskiva. Överdel med 2 dörrar och bakomliggande hyllplan och lådor. Nedfällbar klaff samt 4 lådor under. Bredd 37. Djup 20. Höjd 57 cm.
En listbit saknas. Repor. Slagmärken. Renoverad. Ornament till krön saknas. Nyckel saknas.