Kaffekanna och sockerskål med lock, gräddsnäcka, 6 koppar med fat.
Polykromt, handmålat drakmotiv i relief, förgyllningar. I bottnen bild av japanskt kvinnoansikte.
Koppens diameter 6,5 cm. Kannans tot. höjd ca 19 cm.
Smärre tillverkningsdefekter och nagg.